شنود در شبکه های اجتماعی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
شنود در شبکه های اجتماعی

با رشد و گسترش شبکه های اجتماعی و فراگیری آنها در بین کاربران فضای مجازی، نرخ شنود نیز افزایش یافته که باید مکانیزمهای کنترلی و رمزنگاری را جدی بگیریم.

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، با گسترش و شناخت انواع حملات سایبری، نیازمند توسعه مکانیزمهای دفاعی که اغلب برگرفته از الگوریتمهایی پیچیده با پشتوانه های ریاضی و محاسباتی تخصصی هستند، خواهیم بود.
یکی از مکانیزمهای رایج و البته پیچیده، "رمزنگاری در برابر شنود" است.
حمله شنود یک حمله غیرفعال بوده و به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است؛ ضمن اینکه با توجه به معماری شبکه های ارتباطی، نقاط مناسب برای این حمله زیاد بوده و در نتیجه امکان وقوع این حمله بسیار بالاست.
برای مثال یک کاربر که در یک محیط اداری اقدام به ورود به یک شبکه اجتماعی می کند، در چندین نقطه ممکن است هدف حمله شنود قرار گیرد.
1. داخل رایانه شخصی: کاربر حتی در رایانه خودش هم نمی تواند احساس امنیت کند؛ ممکن است رایانه کاربر آلوده به بدافزاری شده باشد که تمامی اطلاعات دریافتی و ارسالی را شنود کرده یا یک نسخه از آن را برای شخص دیگری ارسال کند.
زمانیکه نرم افزارهای جانبی ناامن و نامطمئن بر روی رایانه نصب شده باشد، این خطر به صورت جدی حس می شود؛ همچنین سیستم عامل هم می تواند در حین ارسال و دریافت داده، آن را شنود و از آن سوءاستفاده کند.
احتمال این اتفاق به خصوص زمانی افزایش پیدا می کند که سیستم عامل متن باز نبوده و کاربر اطلاعی از نحوه عملکرد آن نداشته باشد.
2. داخل محل کار: اصولا در شبکه های محلی شنود اطلاعات به سادگی انجام می شود؛ البته در صورت انتخاب ابزارهای شبکه ساز درست و تنظیم آگاهانه و صحیح آنها، ...

اخبار پیشنهادی:

شنود در شبکه های اجتماعی
نویسنده : علی بحرانی بازدید : 11 تاريخ : جمعه 6 بهمن 1396 ساعت: 17:48
برچسب‌ها :